Рік Арсенія Яценюка: попередні висновки


Рік тому Арсеній Яценюк, завдяки жертвам Майдану, став прем'єр-міністром в перший раз. Проте істотних зрушень у реформах за рік не відбулося. Аргумент прем'єра - російсько-українська війна.

Результати задоволеності людей роботою Арсенія Яценюка дуже невтішні. Статистика опитування проведеного серед Українців наглядно підтверджує недовіру народу до прем'єра. ЛІГАБізнесІнформ попросила експертів оцінити річний термін перебування Яценюка в прем'єрському кріслі.

 

Президент Фонду якісної політики  Михайло Мінаков

Президент Фонду якісної політики Михайло Мінаков

Це був рік розчарувань урядом і його лідером. Почасти в цьому винні завищені очікування тих громадян, які підтримували Майдан. Почасти - неготовність Арсенія Яценюка і його партнерів до хоча б частковим реформам. Всі благі починання Яценюка - податкова реформа, адмінреформа та інше - починалися цікавими проектами і приводили до вихолощеним законам. Останній приклад - закон про акціонерні товариства. Весь рік Арсеній Яценюк розривався між необхідністю хоча б якось виправдати прем'єрський мандат перед співгромадянами, і необхідністю координувати перемогли олігархічні групи. З останньою необхідністю він справлявся. З першої - погано.

Президент Центру економічного розвитку  Олександр Пасхавер

Президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер

Основне досягнення Арсенія Яценюка - те, що держава Україна ще існує. Всі інші успіхи його двох урядів повністю нівелюються тієї катастрофічною ситуацією, в якій опинилася економіка країни.
Влада відповідає за ситуацію і становище в державі незалежно від об'єктивних чи суб'єктивних причин. Звичайно, складна макроекономічна і політична ситуація навколо України значно знизила можливість Яценюка та уряду впливати на розвиток подій. Але це не знімає з нього відповідальність за нинішню кризу. І ця невдача перекриває всі дрібні успіхи Кабміну. Власті не комунікують з населенням, не пояснюють йому, що відбувається, не намагаються донести, як країна буде виходити з кризи. І це теж глобальний прорахунок прем'єра.

Старший аналітик дослідницького центру   CASE   Україна   Володимир Дубровський

Старший аналітик дослідницького центру CASE Україна 
Володимир Дубровський

Арсеній Яценюк, можливо, кращий прем'єр в історії України. Але цілком очевидно, що він не справляється з тими викликами, які поставили перед ним економічна і політична ситуація в країні. Рік його перебування біля керма став роком втрачених можливостей і розчарування. Реформи виявилися половинчастими і нерішучими, змін, що очікувалися суспільством, так і не відбулося.
Яценюк часто й охоче повторював популярні мантри "реформи вимагають грошей", "реформи потребують часу", "реформи не можуть бути популярними". При цьому він абсолютно випускав з виду, що багато реформ, наприклад, дерегуляція, податкова, скорочення держвидатків і інші, не вимагають фінансування, позитивно сприймаються суспільством і могли бути проведені в стислі терміни.Comment