Результати опитування "Кандидати в Президенти України"


Незалежна рейтингова агенцiя «Ранг» у партнерстві з Центром дослідження суспільства провели експертне опитування  «Рейтинг кандидатів на посаду президента України».

Дослідження проходило протягом травня. У ньому взяли участь 29 експертів, яких було обрано з огляду на їх професійний досвід та авторитет у сфері їхньої діяльності. Експерти були розподілені на три групи: фахівці (економісти, аналітики, політологи, соціологи, юристи, філософи), журналісти та громадські діячі, представники бізнесу. 

Кандидатів у президенти оцінювали за допомогою трьох блоків питань: схильність до корупції/прозорість передвиборної кампанії, компетентність (професійні знання, управлінський досвід, команда, можливості кандидата на внутрішній та міжнародній арені) та політична ефективність. Оцінювання проводилося за 5-бальною шкалою. Респонденти мали змогу відмовитися давати оцінку кандидату, про діяльність якого їм недостатньо або нічого не відомо. У результатах наведено середній бал кожного кандидата.

Загальні результати

Переможцем рейтингу став Петро Порошенко (3.62 бала), друге і третє місце посіли Анатолій Гриценко (3.3 бала) і Юлія Тимошенко (2.86 бала). Олександр Клименко (1 бал), Ренат Кузьмін (1.3 бала) та Олег Царьов (1.4 бала) отримали найнижчі оцінки. Андрія Гриненка та Володимира Саранова не оцінив жоден експерт.

Вибір фахівців

Група фахівців найвище оцінила Петра Порошенка (3.5 бала), Анатолія Гриценка (3.12 бала) та Юлію Тимошенко (2.89 бала). Найнижчі бали отримали Олександр Клименко (1 бал), Валерій Коновалюк (1.35 бала), Ренат Кузьмін (1.36 бала) та Олег Царьов (1.4 бала). 

Вибір журналістів та громадських діячів

Лідером опитування серед журналістів та громадських діячів став Петро Порошенко (3.29 бала), друге і третє місце посіли Анатолій Гриценко (3.04 бала) і Василь Цушко (2.97 бала). Найнижчі бали отримали Олександр Клименко (1.03 бала), Наталія Королевська (1.12 бала) та Валерій Коновалюк (1.19 бала). 

Вибір бізнесменів

Представники бізнесу були більш лояльними до кандидатів. Петро Порошенко отримав 4.05 бала, Анатолій Гриценко ― 3.73 бала, Микола Маломуж ― 3.28 бала. Олександр Клименко (1 бал), Петро Симоненко (1.16 бала) та Ренат Кузьмін (1.24 бала) стали аутсайдерами рейтингу. 

Оцінка прозорості

Найменш схильним до корупції та найбільш прозорим кандидатом, на думку опитаних, є Анатолій Гриценко (3.69 бала). Друге місце посів Микола Маломуж (3.09 бала), третє — Петро Порошенко (3.07 бала). Найнижчий бал в Олександра Клименка. Майже однакові оцінки – 1.71, 1.72, 1.73 та 1.75 – отримали відповідно Олег Царьов, Михайло Добкін, Петро Симоненко та Юрій Бойко. 

Оцінка компетентності 

За цим критерієм лідерами стали Петро Порошенко (4.07 бала), Юлія Тимошенко (3.46 бала) та Сергій Тігіпко (3.12 бала). Олександр Клименко (1.05 бала), Зорян Шкіряк (1.12 бала) та Ренат Кузьмін (1.27 бала) опинилися на найнижчих рядках рейтингу. 


Оцінка політичної ефективності

Найвищі бали отримали Петро Порошенко – 3.7, Анатолій Гриценко – 3.2 та Сергій Тігіпко – 2.9. Найнижчі — Ренат Кузьмін (1 бал), Олег Царьов та Олександр Клименко (по 1.23 бала). 

Коментарі

Невисокі рейтинги кандидатів у президенти пояснив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. «Ніхто з нинішніх кандидатів у президенти не спроможний реально міняти країну. Тому що більшість із них роблять, як мінімум, спробу номер п'ять. У країні все потрібно робити по-іншому, а по-іншому мають робити інші політики. В цій ситуації головне, щоб громадяни контролювали того, хто буде обраний, щоб вони могли примусити президента розпустити парламент, провести перевибори, які приведуть до влади нових політиків».

Лідерство Петра Порошенка директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран пояснив тим, що представники інших політичних сил так чи інакше скомпрометували себе під час подій Майдану. «Для багатьох Порошенко виглядає як представник нової політичної еліти, хоча він далеко не перший день у політиці. Усі його найближчі конкуренти асоціюються з існуючими парламентськими силами і їх аж ніяк не можна назвати новими політиками. Крім того, лідери опозиції під час Майдану достатньо довго вели перемовини з Януковичем, які не приносили явного результату. Оскільки Порошенко від цього процесу дистанціювався, він справляє враження більш ефективного кандидата».

Comment